Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gez Gör İzmit turuna 11 Ekim Perşembe sabahı başladık. İzmit ilçemizin tarihi güzellikleri ile Seka Bilim Merkezi, Kağıt Müzesini , Avrupa’nın en büyük film platosunu yakından görme şansını yakaladık.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gez Gör İzmit turuna 11 Ekim Perşembe sabahı başladık. İzmit ilçemizin tarihi güzellikleri ile Seka Bilim Merkezi, Kağıt Müzesini , Avrupa’nın en büyük film platosunu yakından görme şansını yakaladık. Gezimize Kocaeli’nin ilk valisi  Sırrı Paşa ve Kadın Belediye Başkanı Leyla Atakan’ın da mezarlarının bulunduğu Bağçeşme Namazgah Şehitliğini ziyaret ederek başladık. Sonrasında İzmit’in fetih camisi olan Orhan Cami’ ne gittik. Günümüzde halen Cuma Hutbelerine kılıçla çıkma geleneğinin devam ettiği Orhan Cami’ nde körfez manzarasını izleyerek tarihe kısa bir yolculuk yaptık. Canfeda  Hatun Çeşmesi’nin caminin temizlik ve bakım işlerini kolalaştırmak için inşa edildiğini öğrendik.
Sonrasında Sırrı Paşa Konağının aslına uygun restore edilmiş şeklini gezdik. Konağımızın seyrengah  katında deniz ve doğayı iç içe izleme fırsatını bulduk.
Şehrimizin tek sarayı olan Kasr-ı Hümayun’ un İzmit merkezde geniş bir alanda bulunduğunu gördük. Saat Kulesinin hemen yanında olan sarayımızı inceledik. Daha sonra Saat Kulesi hakkında bilgi aldık.
Bir sonraki durağımız Seka Bilim Merkezi ile Kağıt Müzesi oldu. Orada birbirinden özel deneyleri yakından inceledik. Türk-İslam Bilim adamlarının maketlerini  görüp zamanda  yolculuk yaptık.
Avrupa’nın en büyük dünyanın ise 2. büyük film platosu olan Seka  Film Platosunu’ nun bir kısmını gezdik.  Tarihi film ve dizilere ev sahipliği yapan platoya yurt dışından da büyük ilgi olduğunu öğrendik.
İzmit Tarih Turu gezimiz misafirlerimizin memnuniyeti ile amacına uygun bir şekilde tamamlandı. “Bir dahakine inşallah” diyerek velilerimizle gezimizi sonlandırdık. Emeği geçen herkese teşekkürler.

3000
3001
3002
3003
3004
3005
3006
3007
3008
3009

Back to top

https://www.shelldownload.org/ fenomega.com https://www.havadis07.com https://www.gamerfrm.com/forum/forum-ko-cuce-37 www.lekekremim.com http://www.privshell.com